многопрофильное химическое предприятие

Аграрна справа — Думка фахівця, захіст грунтів

В.В. КоваленкоВ.В. Коваленко, керівник науково-дослідної роботи, завідувач кафедри с.-г. гідротехнічних меліорацій Дніпропетровського державного агроуніверситету:

— При ризикованому землеробстві, що завдає ударів нашому АПК, без зрошення важко сподіватися на позитивні результати. Тому надто актуальним є краплинний спосіб, особливо в закритому грунті (теплицях), бо поживний розчин можна подавати невеликими дозами безпосередньо до кореневої системи.

Запровадження фертигації (внесення добрив, що розчинені у воді) в «закритому грунті» мас ряд переваг. Передусім, це стабільний мікроклімат, що дозволяє ефективніше використовувати добрива і потенціал рослини. По-друге, мінімізується вплив зовнішніх факторів (сонячна радіація). Ефективність фертигації зростає і на спеціально підготовлених ґрунтових сумішах, субстратах при гідропоніці.

На базі Дніпропетровського ДАУ ми провели експериментальні випробування кальцієвої селітри виробництва ЧАО «Химдивизион» на елементах системи краплинного зрошення при фертигації. Оцінювали надійність роботи елементів систем краплинного зрошення при тривалому застосуванні кальцієвої селітри виробництва «Екоантилід». Звернули увагу на фактичні показники надійності, параметри законів розподілу таких випадкових величин як час безперервної роботи, умови відновлення елементів систем краплинного зрошення, відповідність вимогам їх експлуатаційних характеристик при інтенсивному використанні добрив з фертигацією, розробку рекомендацій для технічної експлуатації системи.

Умови лабораторного експерименту були наближені до виробничих Використали прискорений метод що був реалізований при збільшенні навантаження в інтенсивніших, ніж в експлуатаційному режимі, умовах роботи. Визначили і кількісні характеристики в елементах системи зрошення, за якими розраховані числа надійності роботи експериментальної установки тощо.

До речі, виявили, що зменшення витрат в порівнянні з контролем (нормативними характеристиками) на закінчення експериментальних досліджень в середньому склало лише 7,5%. Змінний режим роботи систем краплинного зрошення за тиском (робочий тиск — 0,7 атм, періодичне нетривале збільшення тиску до 1,5-1,8 атм, тобто «продувка» тиском) дає змогу відновити нормативну витрату емітерів і крапельниць при фертигації кальцієвою селітрою.

Отже, лабораторні дослідження надійності роботи елементів системи краплинного зрошення показали: використання азотного добрива — кальцієвої селітри ЧАО «Химдивизион» при фертигації не знижує надійності роботи цих систем і рекомендоване для ефективного використання в тепличних господарствах в гідропоніці та на відкритому ґрунті в овочівництві, садівництві, при вирощуванні квітів тощо.

Статьи и материалы о нашей продукции:

Поделиться: